Historia naszej parafii

 

Należąca do dekanatu siemianowickiego parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Siemianowicach Śląskich liczy około 3200 wiernych. Początki kościoła, a raczej kaplicy, co było pierwotnym zamiarem budowniczych, sięgają 1910 roku, kiedy to poświęcono podlegający do 1987 roku pod parafię Krzyża Świętego w Siemianowicach cmentarz przy ul. Michałkowickiej.

 

1 listopada 1970 na terenie tego cmentarza został poświęcony kamień węgielny pod budowę kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego wybudowanej w celu odprawiania w niej pogrzebów. Pomysłodawcą budowy kaplicy na rogu cmentarza był ks. inf. Franciszek Jerominek. W jej podziemiach usytuowano zakrystię oraz pomieszczenia spełniające funkcje salek katechetycznych. Mieszcząca około 500 osób kaplica znajdująca się na nowym cmentarzu stała się ośrodkiem duszpasterskim dla tej części Siemianowic. Poświęcenia kaplicy dokonał proboszcz parafii Krzyża Świętego ks. inf. Franciszek Jerominek 29 września 1972 r. W 1972 roku utworzono na terenie parafii rektorat.

 

Pierwszym rektorem kaplicy został dotychczasowy wikariusz parafii Krzyża Świętego ks. Ernest Müller. Jego następcą był ks. Stefan Gruszka (od 1975 roku), a następnie ks. Joachim Studnik (od 1 września 1976), który po erygowaniu samodzielnej parafii został jej pierwszym proboszczem. Parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego erygowano 22 marca 1981. Księgi metrykalne (chrztów, małżeństw) założono w 1976 roku, natomiast księgi zmarłych prowadzone są od 1986 roku. Cmentarz parafialny został przekazany nowej parafii nieco później, bo 1 lutego 1987. Parafia nie posiadała własnego probostwa, księża mieszkali w mieszkaniach prywatnych przy ul. Michałkowickiej. Dopiero po kilkuletnich staraniach w 1985 roku otrzymano zezwolenie Urzędu Miejskiego w Siemianowicach na budowę własnego probostwa .

 

Obok grupy ministrantów w parafii działają Dzieci Maryi , Akcja Katolicka, Oaza Rodzin, katecheza dorosłych połączona z kręgiem biblijnym.

 

Źródło: wikipedia

 

 

Proboszczowie

 

ks. Ernest Müller rektor (1972-1975)

ks. Stefan Gruszka rektor (1975-1976)

ks. Joachim Studnik rektor (1976-1981), proboszcz (1981-1982)

ks. Gerard Ruczka (1982-2006)

ks. Jacek Łukoszek (2006-2019)

ks. Bogdan Wieczorek (2019-nadal)

Galeria

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Siemianowicach Śląskich, siedziba: Siemianowice Śląskie, Michałkowicka 37a.